Jak nie uszkodzić samochodu podczas czyszczenia?

Czyszczenie samochodu nie jest trudnym zadaniem, jeśli jednak nie będziemy przestrzegali kilku podstawowych zasad, może się okazać, że podczas zabiegów pielęgnacyjnych uszkodzimy nasz pojazd. Oczywiście, pozornie zajęcie tego rodzaju wydaje się proste, w rzeczywistości jednak nie jest to aż tak bardzo oczywiste.

Kierowcy szybko mogą się przekonać, jak łatwo można uszkodzić samochód i nie ma tu znaczenia, że miało się dobre intencje. Jeśli nie chcemy popełnić błędy, powinniśmy przyjąć do wiadomości przede wszystkim to, jak ważne jest stosowanie domowych środków do czyszczenia.

Chemia gospodarcza i środki czystości

To, co jest idealne, gdy mamy do czynienia z porządkami domowymi, nie musi się sprawdzać najlepiej w momencie, w którym mamy zdecydować się na czyszczenie pojazdu. Jeśli więc zamiast szamponu samochodowego zdecydujemy się na użycie płynu, za pomocą którego myje się naczynia, może się okazać, że lakier bardzo szybko zacznie się robić matowy, a tego wolelibyśmy uniknąć. Nie można też zapominać o tym, że płyn do czyszczenia grilla tylko pozornie jest rozwiązaniem, które można z powodzeniem wykorzystać również do pozbywania się osadu gromadzącego się na felgach aluminiowych. Owszem, jego usunięcie jest wysoce prawdopodobne, niemal tak samo pewne jest jednak to, że uda się nam usunąć przy okazji warstwę lakieru.

Bezpiecznie czyszczenie samochodu

Gąbka

Innym błędem jest używanie do czyszczenia gąbki w przekonaniu, że jest ona miękka, a tym samym nie musimy się obawiać o to, że będzie stanowiła zagrożenie dla samochodu. Niestety, nawet taka może nieodwracalnie porysować karoserię, w jej porach często znajdują się bowiem drobiny piasku, które mogą być dla niej zabójcze. Jeśli więc poszukujemy czegoś, co pozwoli na efektywne czyszczenie, a jednocześnie nie będzie stanowiło zagrożenia dla naszego samochodu, niech będą to ręczniki z mikrofibry.

Myjka ciśnieniowa

Innym problemem kierowców jest brak wiedzy na temat tego, jak się posługiwać myjką ciśnieniową. Nie ulega wątpliwości, że mamy w jej przypadku do czynienia z rozwiązaniem, które ułatwia pielęgnowanie samochodu, bezdotykowe mycie auta nie przyczynia się bowiem do powstania rys. Jeśli jednak zapomnimy o tym, jak ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości, może się okazać, że ciśnienie wody będzie za wysokie i uszkodzi już choćby czujnik ABS.

Karoseria

Innym niebezpiecznym nawykiem jest przecieranie karoserii na sucho. Niektórym kierowcom wydaje się to logiczne zwłaszcza, jeśli zebrał się na niej kurz, okazuje się jednak, że bardzo łatwo porysować w ten sposób karoserię. Jeśli więc nasze działania mają być skuteczne, najlepiej odwiedzić myjnię samochodową i zaufać profesjonalistom.

Autor

Kabel.net.pl

Zobacz również

W naszym serwisie poznasz produkty wiodących marek do auto detailingu - California Scents, Menzerna, Meguiar's. Zobacz, jak wygląda samochodowe SPA!