Samochód nie odpala, ale radio i światła działają - przyczyny i naprawa

Każdy wie jak poradzić sobie z padniętym akumulatorem samochodowym, uniemożliwiającym uruchomienie pojazdu. Jednak co zrobić, gdy samochód nie ruszy, ale radio i światła działają? To wskazuje, że akumulator nie jest martwy po wszystkim, co prowadzi do całej nowej listy problemów, z którymi należy się zmierzyć.

Samochód może nie ruszyć z powodu złego rozrusznika, przepalonego bezpiecznika lub uszkodzonej stacyjki. Może to być również spowodowane przez złe świece zapłonowe lub uszkodzoną pompę paliwową. Nie należy jednak pomijać możliwości, że w samochodzie zabrakło gazu lub umiera akumulator.

W tym poradniku oceniamy różne powody, dla których Twój samochód może nie ruszyć, ale elektronika nadal działa. Pokazujemy również najlepsze sposoby, aby ponownie uruchomić samochód.

Spis treści show Samochód nie startuje, ale światła działają Przyczyny 1. Umierający akumulator 2. Zły rozrusznik 3. Przepalony bezpiecznik 4. Uszkodzony wyłącznik zapłonu 5. Złe świece zapłonowe 6. Uszkodzona pompa paliwa 7. Brak gazu Jak naprawić samochód, który nie chce zapalić? 1. Sprawdź/wymień akumulator 2. Wymień rozrusznik 3. Włóż dobry bezpiecznik 4. Wymienić wyłącznik zapłonu 5. Wykonaj tuning 6. Wymienić pompę paliwa 7. Dodaj paliwa

Samochód nie odpala, ale światła działają Przyczyny

1. Umierający akumulator

Martwy akumulator samochodowy nie będzie miał mocy, aby włączyć światła i radio, ale co z tego, jeśli jest umierający? Nie może być wystarczająco dużo mocy dla akcesoriów, ale nie wystarczy, aby włączyć silnik.

Wiele z akcesoriów potrzebuje tylko niewielkiej ilości prądu, np. 20-30 amperów. Do obsługi rozrusznika potrzeba natomiast około 300 amperów.

Naładuj akumulator samochodu za pomocą samochodowej ładowarki akumulatorów lub spróbuj go uruchomić za pomocą rozrusznika skokowego. Jeśli twój samochód zaczyna się po tym, twój akumulator jest zdecydowanie zły lub coś drenuje akumulator samochodowy!

RELATED: Jak sprawdzić zdrowie baterii samochodowej w domu (8 kroków).

2. Zły rozrusznik

Silnik rozrusznika jest komponentem, który dostaje swój pojazd uruchomiony po przekręceniu klucza w stacyjce. Niezależnie od tego, czy silnik się zepsuł, czy jest to cewka, zauważysz te same problemy.

Rozrusznik potrzebuje prądu elektrycznego, który dociera do niego z akumulatora. Przy pełnym naładowaniu akumulatora usłyszysz tylko kliknięcie lub nic się nie stanie, gdy rozrusznik jest zły. Możliwe jest również, że rozrusznik wydaje dziwne dźwięki, jeśli nie klika.

W niektórych przypadkach otrzymujesz ostrzeżenie, że rozrusznik się psuje. Jeśli coraz trudniej jest uruchomić samochód, warto zwrócić na to uwagę. Możesz również zobaczyć dym, jeśli rozrusznik się przegrzewa. Jeśli zauważysz, że rozrusznik zaczyna szwankować, najlepiej wymienić go, zanim całkowicie zrezygnuje.

3. Przepalony bezpiecznik

Wszystkie nowoczesne pojazdy mają kilka bezpieczników, które obsługują wszystkie elementy elektryczne. W większości pojazdów skrzynka bezpieczników znajduje się po stronie kierowcy, w pobliżu podłogi. Jednak dokładną lokalizację i schemat bezpieczników można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

Jeśli bezpiecznik przepalił się dla rozrusznika, nie będzie on w stanie wykorzystać mocy, którą otrzymuje z akumulatora. Objawy będą przypominać objawy uszkodzonego rozrusznika, z wyjątkiem tego, że prawdopodobnie nie będzie żadnego hałasu związanego z klikaniem.

4. Uszkodzony wyłącznik zapłonu

Ten element elektryczny zasila układ paliwowy i aktywuje wszystkie akcesoria w kabinie. Kiedy wkładasz kluczyk do stacyjki lub naciskasz przycisk, włącznik jest aktywowany. W przypadku awarii wyłącznika zapłonu może dojść do włączenia świateł zewnętrznych i akcesoriów wewnętrznych, ale może nie być możliwe uruchomienie pojazdu.

Jeśli wyłącznik zapłonu działa w pierwszym położeniu, światła i akcesoria działają normalnie. Druga pozycja w wyłączniku włącza zapłon i układy paliwowe. To właśnie przy próbie aktywacji kolejnej pozycji może nie udać się uruchomić silnika.

5. Złe świece zapłonowe

Świece zapłonowe są również istotną częścią układu zapłonowego Twojego samochodu. Są one potrzebne do zapalenia mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. Z czasem świece zużywają się i ulegają zanieczyszczeniu.

Jeśli akcesoria i światła działają, ale nie możesz uruchomić silnika, winne mogą być świece zapłonowe. W wielu przypadkach, złe świece zapłonowe doprowadzą do sytuacji, w której nie można uruchomić silnika.

6. Uszkodzona pompa paliwa

Aby uruchomić silnik, potrzebujesz benzyny i energii elektrycznej. Są to podstawowe elementy, które dostają pojazd uruchomiony i utrzymać go w ruchu.

Jeśli nic z układu elektrycznego nie jest winne, układ paliwowy jest miejscem, gdzie należy szukać dalej. Jeśli pompa paliwowa jest uszkodzona, nie będzie w stanie dostarczyć benzyny do silnika. Jak pompa paliwa zaczyna się nie udać, można usłyszeć wycie i wydajność silnika może zacząć cierpieć.

RELATED: 8 Symptomy złej pompy paliwa (& koszt wymiany)

7. Brak gazu

Chciałbyś myśleć, że nigdy nie zapomnisz umieścić gazu w zbiorniku, ale to się zdarza. Niezależnie od tego, czy jesteś roztargniony, czy jest to problem z manometrem, możliwe jest, że w Twoim samochodzie po prostu zabrakło paliwa.

Jeśli prowadzisz samochód, gdy zabraknie w nim gazu, może on zacząć się trząść i zwalniać, zanim silnik się wyłączy. Jednak nadal będziesz miał moc dla świateł i radia, ponieważ energia elektryczna pochodzi z akumulatora samochodowego.

Jak naprawić samochód, który nie chce się uruchomić

Najprostszym sposobem zdiagnozowania samochodu, który nie startuje jest czytanie kodów błędów za pomocą skanera OBD2. Należy również upewnić się, że akumulator jest naładowany i w dobrym stanie przed wymianą jakichkolwiek części!

1. Test/wymiana akumulatora

Powinieneś wykluczyć akumulator, jeśli nie możesz znaleźć żadnych innych usterek. Za pomocą multimetru, bateria powinna wskazywać 12,6 V. Jeśli osiągnie poniżej 12,3 V, to znaczy, że jest coraz słabszy. Możesz potrzebować testera obciążenia akumulatora, aby uzyskać dokładne wyniki chociaż.

Spróbuj jump-start samochodu, aby zobaczyć, czy zaczyna. Jeśli silnik uruchamia się po skoku z akumulatora lub innego pojazdu, winny jest akumulator. Możesz dostać nowy akumulator samochodowy za około 50 dolarów do 200 dolarów.

2. Wymień rozrusznik

Kiedy silnik rozrusznika nie powiedzie się, nie masz wyboru, ale do wymiany. Spodziewaj się zapłacić około 400 dolarów do 700 dolarów za części i pracy.

Jednak może być w stanie zmienić go sam i zaoszczędzić pieniądze na pracy. Z wielu marek i modeli, można znaleźć pomocne filmy YouTube pokazując, jak go wymienić.

3. Włóż dobry bezpiecznik

Wymiana bezpiecznika może być najbardziej niedrogie poprawki do non-starting pojazdu, ale należy to zrobić tylko wtedy, gdy bezpiecznik jest przepalony. Znajdź bezpiecznik, który trzeba wymienić i kupić nowy, który jest kompatybilny.

Większość bezpieczników samochodowych kosztuje 10 dolarów lub mniej. Plus, jest to prosta naprawa, więc nie ma potrzeby, aby zapłacić komuś za pracę.

4. Wymiana wyłącznika zapłonu

Możesz wymienić wyłącznik zapłonu bez większego wysiłku. W przypadku większości samochodów wymaga to jedynie użycia prostych narzędzi ręcznych. Niektóre samochody wymagają przeprogramowania nowej stacyjki, niestety, więc sprawdź swoją instrukcję naprawy przed.

Jeśli wybierzesz wyłącznik zapłonu na rynku wtórnym, możesz wydać 25 do 100 dolarów. Z drugiej strony, przełącznik zapłonu OEM może kosztować 50 do 300 dolarów.

5. Przeprowadzić tuning

Jeśli silnik pracował słabo, zanim nie udało się uruchomić, może trzeba wykonać tuning. Jako część tego harmonogramu konserwacji, świece zapłonowe zostaną wymienione.

Chociaż można wyczyścić niektóre świece zapłonowe, to ma więcej sensu, aby je wymienić. Możesz wydać tylko 50 dolarów do 250 dolarów, aby uzyskać nowe świece zapłonowe zainstalowane.

6. Wymień pompę paliwa

Wstawienie nowej pompy paliwowej nie jest najłatwiejszą naprawą, ale trzeba to zrobić, gdy część ulegnie awarii. Chyba że masz zaawansowane umiejętności mechaniczne, to nie jest praca, którą będziesz chciał podjąć na własną rękę.

Średnio, oczekiwać, aby zapłacić 200 dolarów do 1.000 dolarów, aby mieć pompę paliwową wymienione. Pracy może kosztować tylko 125 dolarów do 300 dolarów, podczas gdy część może uruchomić 75 dolarów do 700 dolarów.

7. Dodaj paliwa

Jeśli nie ma paliwa w systemie, trzeba go wypełnić, aby uzyskać silnik uruchomiony. Podczas gdy samochód jest zaparkowany w domu, to nie jest dużo niedogodności dla Ciebie. Weź homologowaną puszkę z gazem na lokalną stację i przynieś ją z powrotem do swojego pojazdu.

Jeśli jesteś w drodze, gdy zabraknie Ci gazu, możesz mieć większy problem. Jeśli nie jesteś w pobliżu stacji paliw i nie masz zatwierdzonego pojemnika, być może będziesz musiał zadzwonić po pomoc drogową.

Inne powiązane zagadnienia:

  • Car Hesitates to Start - Causes & How to Fix
  • Samochód nie chce zapalić
  • Silnik samochodu pracuje, ale nie chce zapalić?
  • Samochód nie odpala po dodaniu gazu
  • Samochód nie odpala po wymianie baterii

Autor

Kabel.net.pl

Zobacz również

W naszym serwisie poznasz produkty wiodących marek do auto detailingu - California Scents, Menzerna, Meguiar's. Zobacz, jak wygląda samochodowe SPA!