Jakie marki należą do Volkswagena?

Zapewne wiesz, że Volkswagen jest jednym z największych producentów samochodów na świecie. Ale być może nie wiedziałeś, że Volkswagen Group jest właścicielem wielu innych marek samochodów niż Volkswagen.

Ale ile firm jest własnością Volkswagena i co warto wiedzieć o tej własności? Przyjrzyjmy się pokrótce liście marek, których właścicielem jest Volkswagen Group:

Volkswagen Group jest obecnie właścicielem 12 firm lub marek samochodowych, w tym Volkswagen, Seat, Audi, Skoda, Bugatti, Bentley, Lamborghini, Ducati, Porsche, Scania, MAN oraz Volkswagen Samochody Użytkowe.

Poniżej znajdują się bardziej szczegółowe informacje na temat daty powstania każdej z marek oraz inne ważne informacje.

Spis treści show Firmy samochodowe należące do Volkswagena 1. Audi 2. Bugatti 3. Bentley 4. Lamborghini 5. Porsche 6. SEAT 7. SKODA 8. Ducati 9. MAN 10. SCANIA 11. Volkswagen 12. Volkswagen Samochody Użytkowe

Firmy samochodowe należące do Volkswagena

1. Audi

Audi stało się częścią Volkswagena w 1965 roku. Od końca II wojny światowej marka samochodów należała do koncernu Auto Union GmbH, będącego częścią koncernu Daimler. Audi zostało założone w 1909 roku i wyznaczyło standardy w zakresie oferowania pojazdów klasy premium. W Wielkiej Brytanii producenci samochodów sprzedają ponad 65 modeli.

2. Bugatti

Firma Bugatti została założona w 1909 roku, a w 1998 roku stała się częścią grupy Volkswagen. Producent ten jest synonimem produkcji najszybszych samochodów na świecie. Pełna własność została zawarta w 2000 roku, Volkswagen przejął pensjonat Ettore Bugatti i przekształcił go w swoją siedzibę.

3. Bentley

Firma Bentley produkuje luksusowe samochody od 1919 roku. W 1998 roku nawiązał współpracę z Volkswagenem. W 1997 roku Bentley wystawił na sprzedaż swój model Rolls Royce, a BMW złożyło na niego ofertę. Volkswagen przebił ofertę BMW i otrzymał większość praw, z wyjątkiem nazwy i logo Rolls Royce. Pełna własność firmy Bentley została zawarta w 2003 roku, a Volkswagen zaczął dostarczać samochody pod nazwą Bentley.

4. Lamborghini

Ferruccio Lamborghini założył tę włoską firmę w 1963 roku. Założył ją, aby stanowić konkurencję dla Ferrari. W pierwszym roku produkcji. Firma szybko się rozwijała, głównie dzięki sportowemu coupe Miura z napędem na tylne koła. Po światowym kryzysie finansowym w 1973 r. firma zaczęła przeżywać trudności, a w 1978 r. złożyła nawet wniosek o ogłoszenie upadłości.

Do 1987 roku firma kilkakrotnie zmieniała właściciela, zanim przejął ją Chrysler. W 1998 roku firmę przejął Volkswagen, który przekazał ją pod zarząd Audi. Od tego czasu jednostka produkuje potężne samochody sportowe z silnikiem V12.

5. Porsche

Ferdinand Porsche założył firmę w 1931 roku. Początkowo firma nie produkowała samochodów, a pierwszy samochód produkcyjny zadebiutował w 1939 roku. Wykorzystano w nim wiele podzespołów z modelu VW beetle. W czasie II wojny światowej Porsche brało udział w produkcji czołgów wojskowych. Popularny model Porsche 911 został wprowadzony na rynek w 1989 r. i był pierwszym samochodem z napędem na cztery koła wyposażonym w skrzynię biegów Tiptronic.

Związki Porsche i Volkswagena są długotrwałe, a założyciel firmy miał wpływ na projekty popularnych Volkswagenów Beetle. Model Cayenne został wyprodukowany w 2002 r. w nowym centrum produkcyjnym w Lipsku, w Saksonii. W sierpniu 2009 r. zarządy obu firm podjęły decyzję o ich połączeniu. Do końca 2015 roku Volkswagen posiadał większościowe udziały w Porsche.

6. SEAT

Droga Volkswagena do przejęcia kontroli nad SEAT-em rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku poprzez różne spółki menedżerskie. Do 1986 roku Volkswagen zwiększył swoje udziały do ponad 51%, stając się tym samym większościowym akcjonariuszem SEAT-a. Później udział ten został zwiększony do 75%, a w 1990 roku Volkswagen posiadał wszystkie udziały w SEAT. Ten hiszpański producent został założony w 1950 roku i miał w Wielkiej Brytanii ponad 24 modele. Zatrudnia ponad 15 tys. osób.

7. SKODA

SKODA to czeska firma produkująca samochody, która została założona w 1985 roku przez Laurina i Klementa. W 1925 roku stała się na krótko własnością państwa, a następnie została sprywatyzowana w 1991 roku. Producent sprzedaje samochody w ponad 100 krajach. Volkswagen zaczął interesować się firmą w 1991 r., kupując 30 procent udziałów.

Później udział ten został zwiększony do 60,3% w 1994 roku i 70% w 1995 roku. W końcu, gdy stulecie dobiegało końca, Volkswagen zdecydował się nabyć wszystkie udziały kapitałowe i uczynić ze SKODY spółkę zależną będącą w pełni własnością Volkswagena. Od tego czasu udział producenta samochodów w rynku stopniowo wzrasta.

8. Ducati

Ducati to firma produkująca motocykle, której główna siedziba znajduje się w Bolonii we Włoszech. Antonio Cavalieri założył firmę wraz z trzema synami w 1926 roku. Początkowo zajmowali się produkcją kondensatorów, lamp próżniowych i podzespołów radiowych.

Firma przetrwała skutki II wojny światowej. Volkswagen wykazał zainteresowanie przejęciem firmy w kwietniu 2012 roku, gdy jego spółka zależna Audi ogłosiła, że kupi firmę za 1,2 miliarda dolarów. Firma jest dobrze znana z czterosuwowych motocykli o wysokich osiągach. Od dziesięcioleci dominuje w branży motocyklowej.

9. MAN

Korzenie tego producenta samochodów sięgają roku 1758, kiedy to St. Antony wyprodukował hutę żelaza. Później połączyła się ona z New Forges i Good Hope, tworząc Oberhausen. GHH rozrosło się i przetrwało nawet II wojnę światową, ale alianci zdecydowali się podzielić grupę GHH. W tym czasie firma zaprzestała wydobycia żelaza i stali. Przejęcie firmy Bussing pomogło firmie skoncentrować się na pojazdach użytkowych. Kryzys naftowy w 1982 roku doprowadził firmę do kryzysu finansowego.

W 1986 roku siedziba główna MAN zostaje przeniesiona z Oberhausen do Monachium. Nawiązano partnerstwo 50-50 z firmą Force Motors, co pomogło wprowadzić jej ciężarówki do Indii. W 2011 roku firmą zainteresował się Volkswagen, kupując 55,9% udziałów, które w 2012 roku zostały zwiększone do 73%.

10. SCANIA

Specjalnością firmy SCANIA są pojazdy użytkowe - ciężarówki i autobusy. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1911 roku w prowincji Scania w Szwecji. Firma posiada bazy produkcyjne w ponad 10 krajach afrykańskich oraz w wielu krajach Europy i Azji. Firma jest również notowana na giełdzie NASDAQ w USA. Logo firmy składa się z herbu Scania i gryfa. W wyniku fuzji firm SCANIA i Saab AB powstała spółka Saab-Scania AB. W 1995 r. firma została podzielona na dział samochodów ciężarowych i dział autobusów.

W 1999 roku Volvo próbowało przejąć firmę, ale Unia Europejska uniemożliwiła to. W 2000 r. Volkswagen przejął odrzucone akcje Volvo - 36,4%, a w 2008 r. zwiększył swoje udziały do 70,93%. W 2015 r. Volkswagen przejął całkowitą kontrolę nad Scania, zwiększając swoje udziały do 100%.

11. Volkswagen

Prawdopodobnie nie jest szokujące, że Volkswagen Group jest właścicielem marki samochodów Volkswagen. Grupa Volkswagen została założona w 1937 roku w Berlinie, w Niemczech. Główne biuro i fabryka Volkswagena znajdują się w Wolfsburgu w Niemczech. Volkswagen jest obecnie jedną z najpopularniejszych marek samochodowych w Europie.

12. Samochody użytkowe Volkswagena

Volkswagen produkuje pojazdy użytkowe, takie jak małe autobusy i inne pojazdy, w zależności od regionu świata. Firma ta została założona w 1995 roku w Hanowerze w Niemczech. Obecnie zatrudnia ponad 20 000 pracowników i szybko się rozwija.

Autor

Kabel.net.pl

Zobacz również

W naszym serwisie poznasz produkty wiodących marek do auto detailingu - California Scents, Menzerna, Meguiar's. Zobacz, jak wygląda samochodowe SPA!