Jak długo trwa geometria kół?

W ramach regularnej konserwacji samochodu, chcesz się upewnić, że otrzymujesz regularne wyrównanie kół. Ten prosty proces zazwyczaj nie trwa długo, chyba że wystąpią jakieś szczególne okoliczności. Jak długo trwa geometria kół?

W tym poradniku sprawdzamy, czym jest geometria kół i jak długo trwa. Przyglądamy się również czynnikom, które wpływają na ten czas i pokazujemy, jak często należy zlecać jej wykonanie. Na koniec, dotykamy również przybliżony koszt wyrównania opon, więc wiesz, jak budżet odpowiednio.

Spis treści show Jak długo trwa geometria kół? Co to jest geometria kół? Czynniki wpływające na czas wykonania geometrii kół 1. Typ geometrii 2. Typ pojazdu 3. Stan części 4. Doświadczenie technika Jak często potrzebna jest geometria kół? Ile kosztuje geometria opon?

Jak długo trwa geometria kół?

Przeciętna geometria kół zajmuje od 30 do 60 minut od momentu przyjęcia pojazdu do warsztatu. Jednak rodzaj geometrii, typ pojazdu, stan części i doświadczenie mechaników mogą mieć wpływ na to, jak długo Państwa pojazd będzie stał w warsztacie.

Należy również wziąć pod uwagę, jak długo będziemy czekać na geometrię kół. Jeśli inni klienci czekają przed Tobą, nastąpi przestój zanim pojazd zostanie przyjęty.

Co to jest geometria kół?

Geometria kół polega na upewnieniu się, że wszystkie koła znajdują się w jednej linii ze sobą i z nawierzchnią drogi. Dzięki zaawansowanej kalibracji, koła są ustawiane tak, aby opony znajdowały się we właściwej pozycji. Nie da się wykonać prawidłowej geometrii kół bez specjalnej maszyny do geometrii, co utrudnia wykonanie jej w domu.

Podczas zbieżności kół, kąty zawieszenia są regulowane, a ustawienie jest zmieniane aż do momentu, gdy wszystko znajdzie się w jednej linii. Rodzaj potrzebnej geometrii różni się w zależności od tego, jakim typem pojazdu jeździsz. Jednak zasady wykonywania usługi zbieżności kół pozostają takie same, niezależnie od tego, z iloma oponami mamy do czynienia.

Czynniki wpływające na czas wykonania geometrii kół

1. Rodzaj geometrii

Istnieją różne rodzaje regulacji kół, niektóre z nich trwają dłużej niż inne. Na przykład, jeśli posiadasz samochód z napędem na cztery koła lub wszystkie koła, zazwyczaj potrzebna jest zbieżność czterech kół.

Oczywiście, im więcej opon jest wyrównywanych, tym dłużej będziesz odwiedzał sklep. Jeśli masz samochód z napędem na przednie lub tylne koła, możesz potrzebować tylko zbieżności przedniej części. Jest to nie tylko tańsza opcja, ale również najszybsza.

Istnieje również możliwość wykonania zbieżności Toe-n-Go. Sklep zapewnia szybką regulację kąta zbieżności na przednich kołach. Jest to najczęstszy problem, łatwy do skorygowania w ciągu zaledwie około piętnastu minut. Jednak wysokiej jakości sklep nie będzie oferował tego typu wyrównania, ponieważ nie jest to postrzegane jako właściwy sposób obsługi opon, według najlepszych specjalistów.

Dzieje się tak głównie dlatego, że nieprawidłowe ustawienie koła pod kątem camber i caster - które nie są dostosowane do tego typu usługi, może również powodować zużycie.

2. Rodzaj pojazdu

Nie pomyślałbyś, że typ pojazdu będzie miał wpływ na to, jak długo jesteś w warsztacie, ale nie każdy samochód jest łatwy do wyrównania. Jeśli jeździsz kompaktowy sedan z 15 "koła, masz zamiar być w sklepie na mniej czasu niż ciężki pickup z 33" koła będzie dłuższy proces wyrównania koła.

Dodatkowo, sklep musi mieć łatwy dostęp do różnych elementów systemu zawieszenia pod pojazdem, aby go wyrównać. Z niektórych pojazdów, to jest łatwiejsze, aby dostać się do drążków i innych elementów w porównaniu z innymi. Jeśli chcesz wiedzieć, jak trudno jest pracować na Twoim pojeździe, zapytaj o to sklep z oponami podczas umawiania się na spotkanie.

3. Stan części

Na początek należy wziąć pod uwagę rok modelowy pojazdu, aby określić, ile czasu może zająć ustawienie zbieżności. Jeśli jeździsz pojazdem z rocznika 2020, ustawienie zbieżności może zająć mniej czasu niż w przypadku pojazdu z 2002 roku. Im dłużej części zawieszenia były na pojeździe, tym bardziej prawdopodobne, że śruby lub nakrętki mogą być zardzewiałe lub zatarte. Te komplikacje powodują, że wyrównanie trwa dłużej.

Dodatkowo, jeśli technik odkryje, że niektóre elementy zawieszenia są uszkodzone, może być konieczne ich naprawienie lub wymiana przed wyrównaniem może mieć miejsce. Nie ma sensu robić zbieżności kół w samochodzie z uszkodzonym układem zawieszenia.

4. Doświadczenie technika

Jeśli odwiedzisz sklep zatrudniający techników na poziomie podstawowym, może to zająć Ci więcej czasu, aby uzyskać wyrównanie. Te technicy są po prostu uczą się, jak korzystać z zaawansowanych maszyn, więc nie będzie krzywej uczenia się. Oczywiście, te sklepy oferują jedne z najniższych stawek, więc musisz określić, czy oszczędności są warte dodatkowego czasu.

Z drugiej strony, jeśli odwiedzić sklep z ASE-certyfikowanych mechaników z dziesięcioleciami doświadczenia, dostaniesz najszybszy wyrównanie koła możliwe. Oni wiedzą dokładnie, jak uzyskać koła i hamulce zablokowane i wyrównane szybko i dokładnie dla dobrego wyniku końcowego. Mimo to, musisz być przygotowany na zapłacenie wyższej ceny za ten poziom doświadczenia. Warto zapłacić więcej, jeśli twój czas to pieniądz, utrzymując cię z pracy przez bycie w sklepie.

Jak często potrzebna jest geometria kół?

W zależności od rodzaju pojazdu, którym jeździsz i zaleceń producenta, możesz potrzebować geometrii kół co 6,000 mil. Powinieneś jednak pamiętać, aby wykonywać ją co najmniej raz w roku, zwłaszcza jeśli wiesz, że przejechałeś przez dziurę lub duży wyboj zbyt szybko.

Dodatkowo, należy sprawdzić zbieżność kół, jeśli zauważysz któryś z tych objawów:

  • Samochód ściąga na jedną stronę
  • Wibracje kierownicy
  • Kierownica jest niecentryczna
  • Wibracje kół
  • Nierówne zużycie opon

CZYTAJ WIĘCEJ: 5 objawów złej geometrii kół

Ile kosztuje geometria opon?

Wiele sklepów pobiera ryczałtową opłatę za geometrię kół, w zależności od tego, jaki typ pojazdu posiadasz. Jeśli chciałbyś mieć wyrównane wszystkie cztery koła, mógłbyś wydać około 200 dolarów. Jednak koszt zależy od tego, gdzie mieszkasz w kraju i jaki typ warsztatu odwiedzasz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Średni koszt regulacji kół (przód, tył i 4 koła)

Jeśli sklep z oponami oferuje pakiet usług, być może uda Ci się uzyskać lepszą stawkę. Wiele takich pakietów można znaleźć w sklepach sprzedających nowe opony. Można zapłacić z góry za usługi, takie jak przegląd drogowy, ustawienie, rotacja i wyważenie. Biorąc pod uwagę, ile razy będziesz odwiedzać w ciągu życia opon, często opłaca się wstępnie wykupić te usługi. Spójrz na ten plan jak na rodzaj polisy ubezpieczeniowej dla zdrowia opon Twojego samochodu.

Autor

Kabel.net.pl

Zobacz również

W naszym serwisie poznasz produkty wiodących marek do auto detailingu - California Scents, Menzerna, Meguiar's. Zobacz, jak wygląda samochodowe SPA!