Honda vs Toyota - która jest bardziej niezawodna?

Przez lata zarówno Toyota, jak i Honda zyskały dobrą reputację jako producenci niezawodnych samochodów. Obie marki osiągają dobre wyniki w badaniach, a klienci zawsze chętnie polecają je znajomym. Która z nich jest więc bardziej niezawodna? Przyjrzyjmy się bliżej modelom Honda i Toyota, aby ustalić, który z nich ma najwyższe oceny niezawodności.

W tym szczegółowym porównaniu analizujemy oceny, osiągi i cechy, aby wyłonić zwycięzcę. Analizujemy również najbardziej niezawodne modele obu marek.

Spis treści show Co to jest niezawodność samochodu? Honda kontra Toyota: Ocena niezawodności 1. Rankingi niezawodności 2. Osiągi 3. Cechy Najbardziej niezawodne modele Toyoty Najbardziej niezawodne modele Hondy Który z nich jest bardziej niezawodny: Honda czy Toyota?

Co to jest niezawodność samochodu?

Często słyszymy termin "niezawodność samochodu", ale co to znaczy, że pojazd jest uznawany za niezawodny? Ogólnie rzecz biorąc, niezawodność wskazuje na to, jak długo samochód może być użytkowany w normalnych warunkach bez konieczności dokonywania napraw głównych. Oczywiście, nadal należy oczekiwać konserwacji i regularnego serwisowania. Nie da się ominąć wymiany oleju, hamulców i nowych opon.

Im dłużej samochód jeździ bez poważniejszych przeglądów, tym bardziej jest niezawodny. Aby określić wynik niezawodności, należy zapoznać się z dokumentacją serwisową, usterkami mechanicznymi i problemami elektrycznymi zgłaszanymi przez klientów.

Honda kontra Toyota: Ocena niezawodności

1. Rankingi niezawodności

Jeśli chcesz poznać niezawodność samochodu, musisz zaufać dwóm liderom w branży: Consumer Reports i JD Power. Każdego roku Consumer Reports przepytuje pół miliona właścicieli pojazdów, aby ocenić modele na podstawie ich niezawodności.

W badaniu dotyczącym niezawodności przeprowadzonym w 2020 r. Toyota zajęła2. miejsce, tuż za Mazdą. Natomiast Honda zajęła w tej ocenie5. miejsce.

W rzeczywistości w ciągu ostatnich pięciu lat Toyota osiągała lepsze wyniki w badaniach Consumer Reports. W badaniu Consumer Reports na rok 2019 Toyota zajęła 3. miejsce, natomiast Honda uplasowała się na12. pozycji. W roku 2018 różnica między tymi dwoma markami była jeszcze większa.

W badaniach JD Power można zauważyć podobne wyniki. W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku Toyota zajęła5, a Honda19 miejsce. W roku 2019 Toyota zajęła3. miejsce, a Honda -19. Przeprowadzone przez iSeeCars badanie długowieczności wykazało, że sześć z dziesięciu najlepszych pojazdów, których trwałość wynosi 200 000 mil lub więcej, zostało wyprodukowanych przez Toyotę, podczas gdy Honda miała tylko dwa modele w pierwszej szesnastce.

2. Osiągi

Toyota utrzymuje się w czołówce dzięki swojej konsekwencji. Toyota poświęca wiele czasu na tworzenie niezawodnych pojazdów, a nie tych o wysokich osiągach. Dlatego też Toyota nie wprowadza radykalnych zmian w architekturze czy układzie napędowym swoich pojazdów. Zamiast tego producent decyduje się na stopniowe ulepszanie konstrukcji, aby nadążyć za duchem czasu i zachować niezawodność.

Z drugiej strony, brak unowocześnień sprawia, że Toyoty są określane mianem nudnych. Nie zobaczysz tak wielu ulepszeń w zakresie osiągów, ale zyskasz niezawodność.

Z drugiej strony, Honda koncentruje się na osiągach. Przez długi czas marka ta była kojarzona z Toyotą pod względem niezawodności. Jednak ostatnie lata pokazały, że firma bardziej koncentruje się na tworzeniu atrakcyjnej, komfortowej jazdy niż na niezawodności. Dlatego też nowe skrzynie biegów i silniki turbo stosowane obecnie przez Hondę zostały uznane za mniej niezawodne niż poprzednie wersje.

3. Cechy

Toyota nie będzie pierwszym producentem, który zaoferuje nowe funkcje techniczne. Innowacyjne funkcje, które właśnie pojawiły się na rynku, mogą być zabawne, ale też psują się częściej niż starsze funkcje, które zostały udoskonalone. Ogólnie rzecz biorąc, nowsze technologie mają tendencję do obniżania oceny zadowolenia klientów, dlatego Toyota nie spieszy się z ich wprowadzaniem.

Przykładowo, Android Auto i Apple CarPlay zostały szybko wprowadzone do modeli Hondy wkrótce po premierze. Jednak takie działanie obniżyło niezawodność. Toyota wybrała bezpieczną drogę i nie oferowała żadnej z tych technologii przez kilka lat, gdy błędy zostały już wyeliminowane.

Najbardziej niezawodne modele Toyoty

Patrząc wstecz na raport iSeeCars, widzimy, że jest kilka modeli Toyoty, które są oznaczone jako niezawodne. Zwycięzcą wśród wszystkich pojazdów jest Toyota Land Cruiser, w której ponad 16% pojazdów przejechało ponad 200 000 mil. Jednak statystyki dotyczące Toyoty Sequoia i Toyoty 4Runner są również imponujące.

Poza tymi modelami, na liście najczęstszych wyborów znajdują się również Toyota Avalon i Toyota Highlander Hybrid. Toyota Tundra znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce jako jedyny model samochodu ciężarowego, który został wyróżniony. W dalszej części rankingu 16 najlepszych modeli Toyota Tacoma i Toyota Prius są również wymieniane jako najlepsze opcje.

Najbardziej niezawodne modele Hondy

Honda może nie wypada tak dobrze jak Toyota w badaniach niezawodności, ale nadal jest kilka dobrych modeli do wyboru, jeśli jesteś zdecydowany na zakup od tego producenta samochodów. Z tego samego badania wynika, że dwa pojazdy Hondy znalazły się na liście 16 najlepszych.

Na miejscu #11 Honda Ridgeline zdobyła wyróżnienie za niezawodność. Ta ciężarówka zajmuje niższą pozycję niż Tundra, ale nadal jest opłacalną opcją. Ponadto na liście znalazł się minivan Honda Odyssey. Jest to w zasadzie jedyny minivan, który znalazł się w zestawieniu.

Który z nich jest bardziej niezawodny: Honda czy Toyota?

Nie ma wątpliwości, że Toyota zajmuje wyższą pozycję w rankingu niezawodności niż Honda. Nie tylko funkcje są sprawdzone w czasie, aby zapewnić satysfakcję, ale Toyota zapewnia, że układ napędowy pozwala na dłuższą eksploatację pojazdów.

W związku z tym, ostatnie naciski powodują, że Toyota nieco przyspiesza ten proces. Ponieważ Toyota zaczyna wdrażać nowsze technologie, a Honda doskonali wyposażenie, które zostało niedawno zainstalowane, możemy być świadkami zmian w rankingach w ciągu najbliższych kilku lat.

Autor

Kabel.net.pl

Zobacz również

W naszym serwisie poznasz produkty wiodących marek do auto detailingu - California Scents, Menzerna, Meguiar's. Zobacz, jak wygląda samochodowe SPA!