Zabezpieczenie lakieru przed zimą

Dla lakieru w samochodzie zima to bardzo ciężki okres. Lakier będzie narażony na działanie takich czynników jak mróz, błoto, sól drogowa. To niestety szybko niszczy powierzchnię lakieru. Niestety brakuje również warunków do tego, by dbać o pojazd. Warto więc w okresie jesiennym postarać się o jego zabezpieczenie.

Największe zniszczenia będą na powłoce lakierniczej właśnie w okresie zimowym. Wtedy na naszych drogach pojawia się piasek, sól, żwir. Niestety szybko można się o tym przekonać, jak zobaczymy ślady po tych elementach na naszym lakierze. Jeśli będziemy chcieli dbać o lakier musimy na początek dokonać bardzo dokładnego mycia ręcznego z użyciem dobrego szamponu z neutralnym pH. Warto wybrać szampon bez dodatku wosku, by potem to zabezpieczenie lakieru samemu wykonać dobrym jakościowo produktem.

Jeśli pewne zabrudzenia nie chcą się usuwać samą gąbką będzie można także zastosować specjalne chemiczne preparaty do uporczywych zabrudzeń. Twardych czy zaschniętych elementów będzie się można pozbyć pod warunkiem, że użyjemy dobrą glinkę lakiernicza.

Ochrona lakieru przed zimą

Rysy oraz wżery

Sól jest niestety takim elementem, który wnikać będzie w szpary lakieru i zniszczy blachę. Jeśli więc lakier ma ryski trzeba się decydować na jego polerowanie cleanerem, by takie ryski usuwa. To bardzo delikatne polerowanie, które nieco usunie zniszczoną powierzchnię. W ten sposób lakier będzie przygotowany do tego, by nakładać na niego wosk. Przy ciemniejszym kolorze samochodu będzie można również zdecydować się na politurę, która nada mokry wygląd.

Jeśli okażę się, że lakier jest bardziej zniszczony oraz zmatowiony konieczne stanie się jego polerowanie. Tutaj już bardzo potrzebna będzie dobra pasta polerska. Miękką ściereczką będzie trzeba rozprowadzić niewielką ilość pasty i przecierać do uzyskiwania połysku. Można również wybrać specjalne zestawy do usuwania rys, które ułatwią nam wykonywanie takiej pracy.

Polerowanie, gdy będzie zrealizowane będzie pozwalało na wykonanie ostatniego etapu zabezpieczenia a więc nakładania wosku, który po kilkunastu minutach będzie można wypolerować.

Autor

Kabel.net.pl

Zobacz również

W naszym serwisie poznasz produkty wiodących marek do auto detailingu - California Scents, Menzerna, Meguiar's. Zobacz, jak wygląda samochodowe SPA!