Części OEM a części zamienne: Różnice (i która jest lepsza?)

Kiedy oddajesz samochód do warsztatu w celu naprawy, zapewne wiesz, że może to być kosztowne, zwłaszcza w porównaniu z naprawą w niezależnym warsztacie.

Głównym powodem tak dużej różnicy w cenie jest cena części. U dealera otrzymasz części OEM, natomiast w mniejszym niezależnym warsztacie w większości przypadków otrzymasz części z rynku wtórnego.

Ale jak duża jest różnica w jakości i czy naprawdę warto kupić części OEM zamiast części z rynku wtórnego?

Spis treści pokaż OEM i rynek wtórny: Który jest lepszy? Zalety części z rynku wtórnego Zalety części OEM Czy powinienem wybrać części OEM czy części z rynku wtórnego? Częste pytania Czy części OEM są lepsze niż części pochodzące z rynku wtórnego? Czy można używać części samochodowych pochodzących z rynku wtórnego? Czy ubezpieczenie pokrywa koszty części pochodzących z rynku wtórnego? Czy części z rynku wtórnego obniżają wartość samochodu?

OEM i rynek wtórny: Co jest lepsze?

Części OEM są często wyższej jakości niż części z rynku wtórnego, podczas gdy części z rynku wtórnego są tańsze, ale nie zawsze musi to być prawdą.

Musisz wiedzieć, że na rynku jest wiele różnych części zamiennych w różnych cenach. Oznacza to, że istnieją części z rynku wtórnego, które są po prostu badziewiem, a także części pochodzące z tej samej fabryki, co części OEM.

Z mojego ponad 10-letniego doświadczenia w pracy z samochodami wynika, że części z rynku wtórnego mogą być czasami droższe niż części OEM.

Kilka razy zdarzyło mi się również, że porównując części OEM z częściami z rynku wtórnego okazało się, że pochodzą one od tego samego producenta, a jedyna różnica polega na tym, że z części z rynku wtórnego usunięto logo oryginalnej marki samochodu.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, części OEM są często droższe i mają wyższą jakość. Dowiedzmy się więcej o różnicach między nimi:

Zalety części z rynku wtórnego

  • Tańsze: Części z rynku wtórnego są często tańsze niż części OEM. Czasami jednak części z rynku wtórnego mogą być droższe, dlatego przed zakupem należy dokładnie sprawdzić ich cenę!
  • Potencjalnie wysoka jakość: Nawet jeśli wydaje Ci się, że części z rynku wtórnego są gorszej jakości niż części OEM - często mogą być one wyprodukowane przez tego samego producenta. Jedyna różnica polega na tym, że części z rynku wtórnego nie są stemplowane i sprawdzane pod względem jakości przez producenta OEM.
  • Różnice: Istnieją dosłownie setki producentów, którzy wytwarzają części na rynek wtórny, więc masz praktycznie nieograniczony wybór.
  • Dostępność: Najlepszą cechą części z rynku wtórnego jest to, że można je kupić bez wysiłku i szybko. Często możesz udać się do najbliższego sklepu z częściami samochodowymi i dostać je w ciągu kilku godzin, a nie musisz ich zamawiać i czekać na ich przybycie kilka tygodni.

Zalety części OEM

  • Prosty wybór: Aby uzyskać część OEM, wystarczy udać się do dealera i poprosić o konkretną część, którą chce się kupić. Wszystkie części samochodowe mają przypisany kod z numeru VIN, więc nie ma szans na otrzymanie wadliwej części, co może się często zdarzyć w przypadku zakupu części z rynku wtórnego.
  • Pewna jakość: Producent części OEM musi przestrzegać norm jakościowych określonych przez branżę. Dlatego wszystkie ich części są bez wątpienia wolne od wad. Możesz kupić część bez obaw o jej jakość i działanie w przyszłości.
  • gwarancja na samochód: Jeśli masz nowszy samochód i nadal jesteś na niego objęty gwarancją, musisz zamontować w nim części OEM, aby gwarancja była nadal ważna. Dealer często musi wymienić te części, więc sprawdź to dokładnie, zanim zaczniesz naprawiać samochód samodzielnie.
  • Gwarancja na części: Części OEM często mają nieco lepszą gwarancję niż części pochodzące z rynku wtórnego. Jednak części z rynku wtórnego często mają gwarancję, więc należy to sprawdzić przed zakupem.

Czy powinienem wybrać części oryginalne czy części z rynku wtórnego?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od sytuacji i modelu samochodu. Jeśli masz nowszy samochód, który ma jeszcze gwarancję lub samochód w leasingu, zdecydowanie powinieneś wybrać części OEM.

Czas dostawy: To również zależy od tego, jak bardzo Ci się spieszy. Zamawianie części OEM może często zająć trochę czasu, a jeśli dostępne są części zamienne, to jeśli się spieszysz, warto naprawić samochód przy użyciu części zamiennych.

Cena: Należy również zwrócić uwagę na cenę części OEM w porównaniu z częściami z rynku wtórnego. Jak wspomniałem wcześniej, widziałem, że części z rynku wtórnego są droższe niż części OEM, a w tym przypadku naprawdę nie ma powodu, aby wybrać części z rynku wtórnego; poza czasem dostawy.

Wartość samochodu: Jeśli większość prac przy samochodzie wykonujesz samodzielnie i masz starszy samochód, na który nie warto wydawać zbyt wiele pieniędzy, zdecydowanie warto rozejrzeć się za częściami z rynku wtórnego dla Twojego samochodu.

Typ części: Jeśli szukasz części do nadwozia samochodu, takich jak błotniki, zdecydowanie lepiej jest kupić części OEM. W takich przypadkach należy wybrać właściwą część, ponieważ część z rynku wtórnego może nie pasować idealnie do samochodu. Zależy to jednak od producenta części zamiennych, ale w przypadku części OEM masz pewność, że będą one zawsze pasować w 100%.

Ubezpieczenie: Na koniec pozostaje jeszcze kwestia ubezpieczenia. Niektóre firmy ubezpieczeniowe preferują wyłącznie części OEM, ponieważ gwarantują one, że samochód działa zgodnie ze specyfikacją fabryczną. Jednak niektóre firmy ubezpieczeniowe preferują części z rynku wtórnego, ponieważ są one tańsze. W przypadku takich ubezpieczycieli należy dokładnie sprawdzić umowę.

Często zadawane pytania

Czy części OEM są lepsze od części zamiennych?

Części OEM najczęściej mają wyższą jakość lub były poddawane bardziej rygorystycznym kontrolom. Zdarza się jednak, że części OEM i części rynku wtórnego pochodzą od tego samego producenta.

Czy można używać części samochodowych pochodzących z rynku wtórnego?

Używanie części samochodowych pochodzących z rynku wtórnego jest w porządku, w zależności od tego, od jakiego producenta chcesz je kupić. Najtańsze części z rynku wtórnego to w większości przypadków badziewie i zdecydowanie nie należy ich montować w samochodzie. Części z rynku wtórnego o wyższej cenie mogą być wysokiej jakości.

Czy ubezpieczenie pokrywa koszty części z rynku wtórnego?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe akceptują tylko części oryginalne, podczas gdy inne preferują części z rynku wtórnego ze względu na niższe koszty naprawy. Sprawdź dokumenty ubezpieczeniowe konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czy części z rynku wtórnego obniżają wartość samochodu?

Mogą one obniżyć wartość samochodu, jeśli kupujący jest naprawdę skrupulatny. W większości przypadków nie ma to jednak wpływu na wartość samochodu.

Autor

Kabel.net.pl

Zobacz również

W naszym serwisie poznasz produkty wiodących marek do auto detailingu - California Scents, Menzerna, Meguiar's. Zobacz, jak wygląda samochodowe SPA!