Jak samodzielnie przywrócić tapicerce pierwotny stan?

Planując zakup samochodu z komisu każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że jest to auto używane, a tym jego stan może nie być idealny.

Zasadniczo właściciele komisów dbają o to, aby oferowane samochody były oczyszczone i odświeżone, są jednak sytuacje, które powinny wzbudzać niepokój, a przynajmniej mobilizować do bardziej wnikliwszej analizy danej sytuacji.

Kwestia ta w szczególny sposób dotyczy samochodów, które mają uchylone okna i są obwieszone choinkami zapachowymi.

Przykry zapach – przyczyny

Przykry zapach może pojawić się w każdym samochodzie, bez względu na to, czy jest to nowe auto, czy też kupione na rynku wtórnym. Wbrew pozorom stan samochodu nie ma większego wpływu na dyskomfort wynikający z brzydkich zapachów, w rzeczywistości wynika to z codziennego użytkowania pojazdu, pozostawiania w nim resztek jedzenia, niedopałków papierosów, odpadków, śmieci. Wpływ na nieprzyjemny zapach może mieć także gromadzony miesiącami kurz, brud, roztocza, zapchana instalacja klimatyzacyjna.

Jeśli problemem jest przede wszystkim brak przepływu świeżego powietrza, wystarczy wymienić filtry. Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku, gdy przyczyną nieprzyjemnych zapachów jest zawilgocenie lub zalanie samochodu, w komisach niwelowane głównie za pomocą wspomnianych wcześniej choinek zapachowych i uchylania szyb – usunięcie brzydkich zapachów z zawilgoconego samochodu jest bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe, można je wykonać za pomocą odpowiedniej sondy lub ozonu.

Sposób na czystą tapicerkę

Czyszczenie tapicerki – od czego zacząć

Ważną kwestią jest także czyszczenie tapicerki. Wbrew pozorom działanie to wymaga odpowiedniego przygotowania – pod żadnym pozorem nie należy nakładać preparatu czyszczącego na tapicerkę przez usunięciem z niej zalegającego brudu i kurzu, gdyż efekt będzie odwrotny do pożądanego. Połączenie wody z brudem i kurzem powoduje powstanie błota, które po zaschnięciu jest co prawda łatwe do usunięcia, nie mniej jednak pozostawia nieestetyczne plamy, zazwyczaj niemożliwe do wyczyszczenia.

W praktyce oznacza to, że przed rozpoczęciem czyszczenia tapicerki należy odpowiednio przygotować samochodów, czyli usunąć zalegające w nich śmieci, a także dokładnie odkurzyć wszystkie elementy za pomocą odkurzacza lub zmiotki, bardzo pomocne okazują się specjalistyczne narzędzia ssące, dzięki którym można dokładnie wyczyścić trudno dostępne miejsca.

Kanapy najlepiej rozłożyć lub wyjąć – ułatwi to czyszczenie. Ostatnim krokiem jest czyszczenie tapicerki na mokro, używając w tym celu odpowiednich preparatów czyszczących w sprayu, dostosowanych do czyszczenia tapicerki.

Autor

Kabel.net.pl

Zobacz również

W naszym serwisie poznasz produkty wiodących marek do auto detailingu - California Scents, Menzerna, Meguiar's. Zobacz, jak wygląda samochodowe SPA!